fbpx

Зволожуючі засоби

Очищення - це перший етап базового догляду за шкірою перед зволоженням

Сьогодні немає жодної людини, яка б не доглядала за шкірою обличчя і тіла. Навіть якщо є люди, які не застосовують косметологічні засоби, це не означає, що вони не доглядають за шкірою. Адже банальне умивання водою – це вже перший етап базового догляду за шкірою, який називається очищення.

Основи базового догляду за здоровою шкірою – це:

 • очищення
 • живлення (зволоження)
 • захист

Забруднення, регулярно виявляються на поверхні шкіри – це суміш поту, шкірного сала, злущення рогових клітин, залишків макіяжу і косметичних засобів, пилу та інших забруднень з навколишнього середовища. Основна маса цих забруднень не розчинна у воді, тому очищення шкіри однієї водою не завжди достатньо. Сучасна людина досить часто застосовує, крім води додаткові миючі засоби, у складі яких є ПАР, розчинники або засоби додаткового фізичного очищення (читати статтю про очищувальні засоби). Відповідно регулярний контакт з очисними засобами, а також вплив низьких температур, вітру і УФ можуть викликати сухість шкіри і роздратування. Цьому сприяє порушення структури рогового шару шкіри, втрата природного зволожуючого фактора (NMF), порушення бар’єрної функції шкіри, що веде до ризику розвитку захворювань шкіри (читати про бар’єрну функцію шкіри)

Давайте розбиратися, які зволожуючі засоби існують, як вони працюють, як впливають на шкіру і як вибирати їх за типом шкіри.

Зволоження шкіри ще в стародавньому Єгипті, Римі та Греції існувало, як важливий етап гігієни шкіри і турботи про красу і підтримки молодості. Найпопулярнішими засобами для зволоження були: масло авокадо, оливкова олія, пальмова олія, кунжутне, масло чорного кмину, тваринні жири. Навіть в Біблії є згадки, що лосьйон з оливкового масла зі спеціями застосовувався для підтримки пружності і гладкості шкіри. А спортсмени, які брали участь в олімпіаді в Стародавній Греції змащували своє тіло оливковою олією, а потім посипали його дрібним піском, що допомагало захистити від сонця і регулювати температуру тіла. Творцем першого «крему» був Давньогрецький лікар Гален, він створив емульсію типу вода в олії, змішуючи воду з бджолиним воском і оливковою олією. Цей засіб надавав шкірі відчуття зволоження і прохолоди.

Зволожуючі речовини – це такі інгредієнти, які додають вологу в шкіру, в верхній роговий шар. Ці компоненти розрізняють по фізичних, хімічних властивостях і механізму дії.

 • Вологоутримуючі речовини – це речовини, які зволожують роговий шар шкіри за рахунок поглинання води з дерми в епідерміс. Є також думки, що вони здатні поглинати вологу з навколишнього середовища. Дані речовини працюють, як натуральний зволожуючий фактор шкіри (NMF), який вимивається очисними засобами з аніонними ПАР. Деякі з вологоутримуючиз компонентів є компонентами NMF, наприклад молочна кислота і сечовина. Найпоширеніші вологоутримуючі компоненти: гліцерин, альфа гідроксикислоти (АГК) молочна і гліколева кислота, пірролідонкарбоновая кислота, пропіленгліколь, сечовина, гіалуронова кислота і сорбіт. Найефективнішим зволожувачем є гліцерин, при цьому він прискорює дозрівання корнеоцитів, підвищує зв’язаність міжклітинних ліпідів.
 • Пом’якшувальні засоби застосовуються для заповнення просторів між  клітинами шкіри корнеоцитів, що ороговіли, це дозволяє замінити втрачені після очищення ліпіди рогового шару. Такий вплив захищає і забезпечує мастило на поверхні шкіри, яке замінює NMF, це зменшує подразнення шкіри, підвищує еластичність рогового шару, робить шкіру м’якою і гладкою. Найпопулярніші пом’якшувальні засоби це вуглеводні і їх похідні: мінеральні масла і вазелін. Також використовують жирні кислоти – стеаринова, лінолева, лауриновая кислоти і їх похідні (спирти і складні ефіри). Активно як пом’якшувальний засіб використовують мигдальне масло. Крім перерахованих вище компонентів поширене використання синтетичних тригліцеридів, силіконів, бджолиного воску, похідних ланоліну і ін.

 • Оклюзійні речовини створюють бар’єр, який фізично блокує втрату води через роговий шар шкіри, так звану трансепідермальну втрату води (ТЕПВ). Іншими словами перешкоджають випаровуванню води з поверхні шкіри. Часто оклюзійні речовини мають ще властивості пом’якшувальних засобів, наприклад вазелін (вазелін). Це найбільш використовуваний інгредієнт у складі зволожуючих засобів. Крім формування непроникного шару на поверхні шкіри, він може підсилювати вироблення міжклітинних ліпідів в роговому шарі. Другим за популярністю був ланолін, однак зараз його застосування обмежене, так як він є дратівливим інгредієнтом, викликає алергічні реакції і не дуже приємний на запах. Вищевказані інгредієнти не дуже привабливі для споживачів, так як липкі, складно видаляються і можуть залишати на шкірі відчуття жирності. Сучасні оклюзійні компоненти косметично більш привабливі. До них відносяться силікони і похідні, наприклад, диметикон (полідиметилсилоксан). Дуже швидко висихають, легко наносяться і видаляються, не блокують пори (НЕ комедогенні) і створюють приємні відчуття на шкірі. Додатковими оклюзійними властивостями володіють рослинні масла, жирні кислоти і спирти, воски та холестерин.

 • Омолоджуючі засоби, названі так через посилення бар’єрної функції шкіри, тим самим сприяють і посиленню зволоження шкіри. Це відносно новий клас компонентів в косметичних засобах. Основними інгредієнтами є білки, які є основними білками шкіри: кератин, колаген, еластин. При нанесенні вони заповнюють нерівності між роговими лусочками і корнеоцитами, потім, висихаючи злегка стискаються, натягують поверхню шкіри і розгладжують поверхневі зморшки. Також створюють протеїнову (білкову) плівку, яка дозволяє зменшити втрату води шкірою, забезпечуючи тимчасове полегшення для сухої шкіри.

 • Цераміди, також є природними компонентами шкіри, найбільш важливі компоненти міжклітинних ліпідів рогового шару. Вони підтримують роботу бар’єрної функції шкіри і її цілісність. Є переконливі докази про здатність наносяться на поверхню шкіри церамидов ефективно зменшувати симптоми сухості шкіри. Дані молекули ліпідів активно використовуються в космецевтических засобах при лікуванні захворювань шкіри з симптомами сухості.

 • Додаткові інгредієнти. Це емульгатори, загусники, консерванти, антиоксиданти, ароматизатори, барвники та ін. Все ті компоненти, які надають кремам, гелям, емульсіям ті консистенції, тривалі періоди зберігання, запах і колір, до яких ми звикли і роблять засоби більш привабливими для застосування. Крім перерахованих вище додаткових засобів, також можуть додаватися функціональні додаткові інгредієнти, які забезпечують зволожуючі засоби функціями живлення, захисту, протизапальними ефектами та ін.

 • Функціональні інгредієнти:
 • Вітаміни. Найбільш часто додається вітамін Е, А, С і пантенол, надають антиоксидантну дію.
 • Пептиди, білки, амінокислоти, похідні білків, протеоглікани. Як правило використовується гіалуронова кислота, молочний протеїн, протеїни шовку і амінокислоти
 • Бета- глюкан. Це полісахариди, отримані з вівса, пшениці, пивних дріжджів. Використовуються для посилення загоєння дефектів.

Навіщо потрібні зволожуючі засоби і як вони впливають на шкіру?

Основна необхідність використання зволожуючих засобів полягає в підтримці бар’єрної функції шкіри. Навіть якщо ви не використовуєте миючі засоби з агресивними ПАР, які руйнують природний зволожуючий фактів, на регулярній основі, ви все одно можете потребувати зволоження шкіри. Ми живемо в умовах навколишнього середовища, яке може провокувати сухість шкіри, крім того з віком втрата вологи відбувається інтенсивніше. Зволожуючі засоби містять інгредієнти, здатні зволожити, притягаючи воду, знизити випаровування її з поверхні, замінити компоненти втраченого NMF, поповнити роговий шар ліпідами, сформувати захисний шар.

Зволоження потребують всі типи шкіри, не тільки суха. Жирна шкіра також потребує зволоження, оскільки власники жирної шкіри частіше вибирають засоби з агресивними ПАР, які більш ефективно очищають від надлишкового шкірного жиру, але при цьому пошкоджують міжклітинні з’єднання рогового шару і процес відлущування (десквамації). Таке очищення без подальшого зволоження і відновлення бар’єрної функції шкіри, може навпаки сприяти закупорці проток сальних залоз і розвитку вугрових висипань. Для жирної шкіри краще вибирати засоби на водній основі, у вигляді гелів або лосьйонів, що не мають комедогенного ефекту. Для сухої шкіри краще вибирати засоби з зволожуючими компонентами в комбінації з оклюзійними, що буде максимально ефективним для запобігання втрати вологи для цього типу шкіри.

При виборі зволожуючого засобу також важливо враховувати можливі небажані ефекти від компонентів і стан шкіри, збереження бар’єрної функції.

 • Ароматизатори вважають компонентами, що найбільш часто викликають алергічні реакції. Тому краще вибирати засоби без яскраво виражених приємних ароматів і уважно читати склад на етикетках.
 • Ланолін, є другим компонентом по частоті алергічних реакцій серед споживачів. Оскільки він виробляється з овечої вовни і містить сотні хімічних речовин, що ускладнює визначення конкретного алергену. Тому якщо ви схильні до алергічних реакцій, його краще уникати, або провести аллерго пробу перед нанесенням на все обличчя або тіло.
 • Сечовина, є ефективним зволожувачем, але ряд клінічних досліджень показав її здатність подразнювати шкіру. Однак вчені більш схильні вважати, що подразненням володіє не сама сечовина, а її здатність посилювати проникнення більш глибоко в шкіру інших компонентів, які і можуть провокувати небажані ефекти.
 • Пропіленгліколь. Даний компонент використовується в якості розчинника і додаткового зволожувача, але є дані про його несприятливий, дратівливим вплив на шкіру. Після додаткових клінічних випробувань був зроблений висновок, що має значення його концентрація (до 50% є безпечною). У складі його можна знайти як PEG з подальшим номером, Propylene Glycol, 1,2-propanediol. Є думка, що його подразнюючу дію, як і у сечовини, пов’язане зі здатністю посилювати проникність в шкіру інших компонентів-алергенів.
 • Екстракти лікарських трав можуть викликати алергію і роздратування. При виборі зволожуючого засобу з даними компонентами важливо враховувати алергологічний анамнез (історію алергічних реакцій) або також провести пробу.
 • Альфа гідроксикислоти – широко використовувані компоненти. При виборі засобів з ними в складі, потрібно врахувати, що АГК підвищують чутливість шкіри до руйнівній дії УФ (світлочутливість). При виборі зволожуючих засобів з АГК, необхідно додатково використовувати засоби захисту від сонця.

Зволоження, як очищення важливий етап в процесі догляду за шкірою. Грамотно підібрані засоби можуть запобігти розвитку шкірних захворювань і зберегти молодість і красу.

Залишити коментар

Your email address will not be published.