fbpx

Що потрібно знати про шкіру новонароджених і дітей першх років життя, чим вона відрізняється від шкіри дорослої людини

Що потрібно знати про шкіру немовляти, щоб захистити її

Нам всім прекрасно відомо, що шкіра це найбільший орган в організмі у людини. Ви наприклад знали? Що Вага шкіри дорослої людини в середньому становить 3% від його загальної маси, а у новонародженого це – 10-13% від його маси. Тому цілком очевидно, що розуміти, як захистити і доглядати за шкірою немовляти, повинен кожен батько.

Особливості шкіри новонародженого пов’язані зі зміною звичного йому середовища. Коли дитина в утробі матері, його оточує навколоплідна рідина, а після народження, вона досить різко змінює середовище проживання на повітряне. Звичайно ж природа продумала, як забезпечити шкірі максимально комфортне пристосування до нових умов. Ще до народження шкіра дитини покривається первородним мастилом – це в’язка субстанція, що складається в основному з ліпідів, а також антимікробних пептидів, яка повинна захистити шкіру малюка в перші години життя від переохолодження або перегрівання, від інфекцій, від пересихання і тд.

Утворюється вона ще в утробі зовнішнім шаром шкіри – епідермісом і сальними залозами починаючи з 25-26 тижня вагітності. Первородна плівка частково видаляється при проходженні через родові шляхи жінки, частково при обтиранні дитини відразу після пологів і інше також частково вбирається в перебігу перші 2-3 днів життя.

Хотілося б відзначити, що анатомічно шкіра доношеної дитини повністю сформована і має такі ж шари і придатки, як у дорослої людини, але відмінності і досить значущі є..

Значення самого верхнього шару шкіри

Самий верхній шар шкіри – епідерміс. Епідерміс дорослого має 5 шарів і базальну мембрану, що відокремлює епідерміс від більш глибокого шару – дерми. Шари ці називаються: роговий, блискучий, зернистий, шипуватий і базальний шар. Епідерміс постійно оновлюється за рахунок активного поділу клітин – кератіноцитів в базальному шарі і пересування їх з глибокого шару назовні. Таке пересування супроводжується деякими видозмінами в клітці в блискучому шарі вони втрачають ядро, а в роговому і зовсім вмирають, перетворюються в лусочки і відлущуються. Крім кератиноцитів в епідермісі є багато різних клітин з дуже важливими функціями: меланоцити, клітини Лангерганса, Меркеля, Грінстейна, що носять імена своїх відкривачів, Т-лімфоцити, гранулоцити та інші.

Епідерміс новонародженого має такий же клітинний склад, але в два рази тонше, його структура більш рихла, клітини мають значно меншу кількість з’єднань між собою. Зовнішній роговий шар новонародженого за своєю структурою більш зволожений на відміну від рогового шару епідермісу дорослого, а його клітини між собою дуже слабо пов’язані, тому рогові лусочки дуже легко відриваються, що служить причиною легкої травматизації епідермісу малюка. Нижні шари епідермісу: шипуватий, зернистий також значно тонше, ніж у дорослому шкірі, мають слабкі міжклітинні з’єднання, а блискучий шар зовсім не визначається навіть на долонях і підошвах.

Хотілося б відзначити, що незважаючи те, що шари епідермісу у новонароджених значно тонше, його шкіра має більшу здатність до загоєнню, регенерації. Пов’язано це з тим, що кератиноцити дітей активно діляться в усіх шарах епідермісу, крім рогового і блискучого, тоді як у дорослого цю функцію взяв на себе базальнийшар, і йому трохи допомагає шипуватий. В базальному шарі є важливі клітини Лангерганса, з довгими відростками вони здатні пересуватися в усі шари епідермісу і дерми. Це клітини прикордонники, які першими знайомляться з чужорідними для шкіри агентами (антигенами) і сприяють запуску імунної реакції в шкірі.

Все що важливо розуміти про дерму новонародженого

Наступний шар шкіри називається дерма, від епідермісу його відділяє базальна мембрана. У дитячому віці вона дуже ніжна і пухка, дуже мало містить еластичної і сполучної тканини на відміну від шкіри дорослого. Така будова збільшує ризик до розвитку бульозних (міхурових) дерматитів і високої проникності токсичних речовин через шкіру в кровоносну систему організму у новонароджених діток. Сама дерма також значно тонше, в ній, як і в дорослій шкірі розрізняють два шари: сосочковий і сітчастий. Але у дітей дерма складається в основному з клітин, а в міжклітинному просторі має слабо розвинені еластичні, колагенові волокна, які переважають в нижньому шарі дерми і розташовуються потовщеними пучками. У 6 років будова дерми у дітей майже така ж, як у дорослих, але волокна все ще більш тонкі.

У шкірі немовлят дуже розвинена судинна капілярна мережа, в якій до року життя зменшується кількість широких капілярів, і збільшується кількість вузьких і довгих, ця особливість є однією з причин швидкої втрати тепла дитиною. Ще така особливість надає шкірі немовляти своєрідний рожевий колір. Стінки кровоносних судин в більшості своїй мають один ряд клітин ендотелію, тому їм властива підвищена проникність, що дає схильність до пастозности і швидкому розвитку набряків.

Підшкірна жирова клітковина. У ранньому віці її маса її в 4-5 разів більше ніж у дорослого і складається з бурої жирової тканини, яка замінюється з віком білою жировою тканиною.

У тканинах епідермісу, дерми, підшкірно-жирової клітковини у дітей раннього віку є відносно велика кількість клітин беруть участь в імунній відповіді. Це тканинні базофіли, фіброціти, фібробласти, гістіоцити, макрофаги, лімфоцити, еозинофіли і інші, Тому часто при контакті алергену або будь-якого іншого патогена з шкірою, частіше розвивається не тільки місцева, а й системна реакція організму.

Сальні і потові залози також недосконалі. Потових залоз в у новонародженого в 12 разів більше ніж у дорослої людини на одиницю площі тіла. До того ж, у них прямі вивідні протоки, а не покручені, що може сприяти легкої закупорці їх роговими лусочками епідермісу і розвитку так званої пітниці. Під час дорослішання відбувається зміна протоку потових залоз на покручені, вони стають оформленими, а до 2-3 місяців життя нормалізується і інтенсивність потовиділення у дитини. Що стосується сальних залоз, то їх на 1 см площі шкіри в 4-8 разів більше ніж у дорослого і функціонувати вони починають ще внутрішньоутробно, але приблизно до року їх видільна активність і кількість знижується і знову збільшується в період статевого дозрівання.

З вище написаного видно, що анатомічно шкіра новонародженого складається з тих же відділів та структур, що і у дорослої людини, проте майже в кожній структурній одиниці є особливості.

Які завдання шкіри найбільш важливі в ранньому віці

Особливу увагу потрібно звернути на бар’єрну функцію шкіри і функцію терморегуляції. Незрілість базальної мембрани відокремлює верхній і більш нижчележачий шар шкіри призводить до зменшення здатності витримувати механічне тиск, тому в період новонародженості є ризик травмувати шкіру дитини з відшаруванням епідермісу від дерми. Особливості кровоносних судин і клітинних взаємодій шкіри малюків, частіше можуть призводити при пошкодженнях шкіри до розвитку ексудативних реакцій, таких як мокнутия, бульбашки і бульбашки, пленочки, прозоре або гнійне виділення, набряки і інше. Також до швидкого поширення запального процесу. Недосконала бар’єрна функція призводить до ризику проникнення шкідливих речовин через верхній шар шкіри, волосяні фолікули і потові залози і привести до інтоксикації всього організму.

У результаті таких особливостей шкіри в новонародженого періоді можуть клінічно проявлятися як нормальні фізіологічні стани (фізіологічне лущення, еритема новонароджених, сальний іхтіоз і тд), так і прикордонні стани, які потребують особливої уваги, і захворювання вимагають невідкладного лікування.

Читайте далі: Як доглядати за шкірою новонародженого при фізіологічних і прикордонних станах

 

Залишити коментар

Your email address will not be published.