fbpx

Особливості засобів для очищення шкіри

Очищення один з найдавніших ритуалів по догляду за шкірою обличчя і тіла

Шкіра – це найбільший орган нашого тіла, який знаходиться в постійному контакті з навколишнім середовищем. І, звичайно ж, захист організму від несприятливих факторів навколишнього середовища, є однією зі значних завдань для шкіри. Крім того, здорова шкіра – це красиво!

Що є дуже важливим психологічним аспектом, дивлячись на стан шкіри людини, ми часто формуємо своє перше враження про нього, про його спосіб життя, звички тд.

Основи базового догляду за здоровою шкірою – це

  • очищення
  • живлення (зволоження)
  • захист

Про чистоту своєї шкіри людство піклувалося з давніх часів. Перші свідчення про виготовленні людиною милоподібних засобів виявляються ще в 2700 році до нашої ери в стародавньому Вавилоні. Є навіть давньоримська легенда про походження самого слова мило (англійське «soap»). “Soap” – мило, походить від назви гори Сапо, на якій спалювалися принесені в жертву тварини, а під час дощу суміш з розтопленого тваринного жиру і деревного вугілля змивалася в глинистий грунт берегів річки Тібр. Жінки тих часів помічали, що процес купання в таких умовах ставав легше і проходив значно швидше.

Причини, з яких очищення шкіри після води вважається неефективним

В наш час людство вже не уявляє своє життя без засобів для миття. Вони щільно увійшли в наше життя і виробляються з різноманітними інгредієнтами, складами і консистенцією. Давайте розбиратися в цьому розмаїтті і знаходити щось важливе, що підійде саме вашій шкірі.

Забруднення, регулярно виявляються на поверхні шкіри – це суміш поту, шкірного сала, слущення рогових клітин, залишків макіяжу і косметичних засобів, пилу та інших забруднень з навколишнього середовища. Основна маса цих забруднень не розчинна у воді, тому очищення шкіри однієї водою не завжди достатньо.

Засоби для очищення шкіри містять поверхнево активні речовини (ПАР). Вони пов’язують (емульгують) на поверхні шкіри ті забруднення, які не розчиняються у воді, утворюючи, так звані міцели, і ці міцели потім дуже легко змиваються з шкіри водою.

Цей процес повинен відбуватися без проникнення ПАР в поверхневий шар шкіри і не повинен ушкоджувати її бар’єрну функцію. На жаль, багато очищаючих засобів викликають зміни в структурі шкіри, а при тривалому використанні, стають однією з причин розвитку шкірних захворювань.

Сучасні миючі засоби можуть відрізнятися за багатьма ознаками: за хімічним складом, за механізмом очищення, по м’якості і жорсткості, за формою випуску.

За своєю хімічною природою миючі засоби поділяються за типами з’єднань.

За своєю хімічною природою очищаючі засоби розрізняють за типами з'єднань

  • Мила – це солі жирних кислот. Мило є природним поверхнево активною речовиною (ПАР), більшість жирів і масел, з якими утворюються солі, можна знайти в природі. Однак PH мила лужну (діапазон 9,5-10) і це одна з основних причин можливого роздратування шкіри при тривалому застосуванні.
  • Синтетичні поверхнево активні речовини (сіндети), ще називають «безмильнимі милом». Сіндети, як і мила розчиняються і в воді і в маслі, однак є значні відмінності в PH молекули (близько 7), що робить їх набагато м’якше і не подразнює шкіру.
  • Розчинники. Їх механізм дії заснований на розчиненні речовин на поверхні шкіри, які не розчиняються у воді. У своєму складі найбільш часто містять етанол, ізопропіловий спирт, мінеральні масла.

За механізмом очищення, миючі засоби поділяють на хімічне очищення і фізичне очищення.

  • Поверхнево активні речовини (ПАР) працюють за принципом хімічного очищення. По суті, вони покращують зв’язування води з жировими компонентами на поверхні шкіри, створюють емульсію, яка легко змивається з поверхні шкіри. Чим сильніше ПАР, тим більше жирного шару видаляється, але це тягне за собою і більший ризик пошкодження шкіри, через занадто інтенсивного видалення природного ліпідного шару і зниження бар’єрної функції шкіри. Вибираючи очищаючі засоби з ПАР дуже важливим є правильний підбір, залежить від типу шкіри, а також таке очищуючий засіб має ретельно змиватися.
  • Розчинники, очищають шкіру також за принципом хімічного очищення, за принципом «подібне розчиняється в подібному», зазвичай не використовуються спільно з водою, а витираються серветкою або ватним диском після нанесення.
  • Фізичне очищення засноване на терті, розтиранні мочалкою, тканиною, серветкою і тд. По суті це можливість допомогти видалити забруднення і взаємодії розчинника або ПАР з шкірним жиром.

Всі перераховані вище миючі засоби можуть відрізнятися за здатністю до піноутворення: піноутворюючі, з низьким рівнем піноутворення, без піноутворення.

Тепер давайте докладніше зупинимося на стандартних компонентах очищувальних засобів їх вплив на шкіру

Найбільш відомі і найбільш часті в складі очищувальних засобів є поверхнево активні речовини (ПАР) їх розрізняють чотири основні групи

  • Аніонні ПАР мають найбільш хороші миючі властивості і здатність до піноутворення. Натуральні мила також відносяться до цієї групи ПАР. Найбільш відомі молекули з цієї групи – лаурилсульфат натрію, лауретсульфат натрію, саркозінати, ізетіонати і ін.
  • Амфотрерние ПАР добре переносяться і піняться, часто їх використовують як доповнення до аніонних ПАР для поліпшення піноутворення і очищення і зменшити можливе роздратування на шкіру. Основні молекули: бетаїн, похідні імідазолу, оксиди аміну.
  • Неіоногенні ПАР є дуже м’якими і найбільш дбайливо ставляться до шкіри, але не дуже добре піняться на відміну від аніонних ПАР, тому часто використовують в якості доповнення в очищуючий засіб, крім того вони повністю здатні біологічно руйнуватися. Основні молекули: Полоксамер, алкіленоксіди, поліглікозіди, сапоніни.

Вплив на шкіру поверхнево активних речовин

Багато ПАР якісно очищаючи шкіру від забруднень, можуть при цьому пошкоджувати її верхній шар. Розчиняючи шкірний жир на поверхні, аніонні ПАР можуть проникати глибше і розчиняти ліпіди міжклітинного простору рогового шару, порушуючи з’єднання клітин між собою. Також деякі поверхнево активні речовини можуть залишатися в роговому шарі і після змивання, порушуючи його структуру і процес дозрівання клітин, порушуючи бар’єрну функцію шкіри. Весь спектр цих побічних ефектів може призвести до втрати шкірою води, сухості, подразнення і запалення, порушення мікробного складу. Крім ушкоджень ліпідного шару активними молекулами, ПАР можуть пошкоджувати і білкові структури шкіри.

Саме тому з аніонними ПАР комбінують неіоногенні ПАР, які значно м’якше впливають на шкіру. Наприклад, одна з комбінацій аніонні ПАР і сапоніни – це органічна сполука з глікозидів рослинного походження.

Ця молекула дуже широко представлена ​​в рослинах, в їх листі, стеблах, квітках і тд. До речі, саме походження слова сапонін від «soap- мило». Розчин сапонина утворює під час збовтування хорошу піну. Сапоніни PH нейтральні і не надають шкідливої ​​дії на білкові структури шкіри, при цьому найбільш сприятливо показали свої властивості для чутливої ​​шкіри навколо очей, зони декольте або шкіри схильної до розацеа або екземі. В даний час сапоніни досить рідко використовуються, як єдиний поверхнево активний засіб, через вартість виробництва, його, як єдиний миючий компонент, можна зустріти тільки в нішевій уходовій екокосметиці.

Про важливість PH засобу для чищення

Ще одним фактором здатним пошкодити шкіру є PH засобу для чищення. Наприклад, органічні ПАР, якими є мила, мають лужну природу, тоді як синтетичні ПАР (сіндети) і неіоногенні ПАР (сапоніни) мають нейтральну або слабокислу середу, що не подразнює шкіру і не пошкоджує бар’єрну функцію. Хоча потрібно враховувати клімат і пора року при виборі засобу для чищення. У холодну пору року, при сухому повітрі людям з сухою шкірою краще уникати мила або аніонних ПАР в очищувальних засобах. Тоді як при вологому теплому кліматі, при жирній шкірі вони можуть дуже навіть підійти, оскільки миючі засоби з сіндетамі або сапоніни не зможуть якісно видалити зайве шкірний жир і інші забруднення.

Крім ПАР засоби для очищення можуть містити додаткові компоненти

  • Загусники для створення відповідної консистенції (камедь, похідні целюлози, акрилати і тд)
  • Кондиционирующие добавки (вологоутримувачі) нейтралізують властивості мила і аніонних ПАР, що ушкоджують епідерміс. (Оливкова, мигдальна, силіконові масла, пантенол, алантоїн)
  • Буфери PH, додаються для зсуву PH в кислий бік в лужних милах, що є менш дратівливим для шкіри (лимонна або молочна кислота)
  • Абразиви – спеціальні відлущуючі компоненти, для фізичного очищення (насіння деяких фруктів, поліпропіленові гранули і тд)
  • Ароматизатори додають, щоб приховати запах основних інгредієнтів, але слід пам’ятати, що вони можуть бути дуже дратівливими для шкіри.
  • Консерванти, додають, щоб захистити засіб від мікробного зараження (парабени, бензоати, феноксіетанол)

Перелік компонентів в очищувальних засобах, до яких слід ставитись обережно

Слід пам’ятати, що найбільш поширеною проблемою при використанні очищувальних засобів є алергічні реакції на компоненти складу, а саме ароматизатори і консерванти. Крім цього звертайте увагу на наявність в очисному засобі, яке ви вибрали для щоденного тривалого використання, на наявність у складі антибактеріальних компонентів, таких як триклозан, бензоїл пероксид і молочну кислоту.

Триклозан, до сих пір залишається спірним компонентом, оскільки його безпека в очищувальних засобах ще досліджується в FDA (управління по санітарному нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів), а молочна кислота у великих концентраціях має антибактеріальний ефект. Чому на це потрібно звернути увагу, при тривалому застосуванні очищувальних засобів з антибактеріальною дією, без призначення лікаря або інших об’єктивних причин, ви можете сильно нашкодити своєму мікробіому, а це спричинить порушення бар’єрної функції шкіри також.

Пропоную вашій увазі список інгредієнтів в складі засобу для чищення для шкіри, до яких потрібно поставитися з особливою обережністю, оскільки вони можуть спровокувати алергічні реакції та інші процеси, що порушують бар’єрну функцію шкіри.

Якщо у вас суха, роздратована, чутлива шкіра пропоную Вашій увазі деякі миючі засоби з сапонінами, як приклади.

  • Obagi (серія очищувальних засобів NU-Derm). У складі сапонін, як доповнення до аніонних ПАР.
  • Kate Somerville, Gentle Daily Wash. У складі комбінація сапонина і амфотерного ПАР.
  • Pevonia Botanica, Clarigel Exfoliating Cleanser. У складі сапоніни в комбінації з фізичними факторами очищення у вигляді насіння.
  • JooMo, Face Wash, Body Wash. У складі тільки сапоніни без інших ПАР.

Але вибір завжди залишається за Вами, а навчиться читати склади на етикетках це найкращий спосіб вберегти себе від небажаних наслідків для шкіри.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

three + three =