Нормальні зміни шкіри новонародженого
Народження маленького дитини в сім’ї це велика радість і щастя. Багато мам можуть годинами розглядати своїх улюблених малюків, пестити їх м’яку, рожеву і оксамитову шкіру. А якщо ми помічаємо на їх шкірі будь-які нерівності кольору, рельєфу або інші зміни, це викликає занепокоєння. Давайте розбиратися, які зміни шкіри новонароджених є нормальними (фізіологічними) і не потребують лікування, які є прикордонними і потребуватимуть особливого догляду, а які потребують негайного лікування.
Шкіра дитини перших днів життя відрізняється від дорослої шкіри, і ці відмінності спостерігаються як в структурі шарів шкіри, так і в деяких функціях. Саме такі відмінні риси можуть приводити до фізіологічних і патологічних змін зустрічається тільки у новонароджених.
Нормальними або фізіологічними змінами є: фізіологічне лущення, еритема новонароджених, телеангіектазії, сальний іхтіоз, міліуми і фізіологічна жовтяниця, але її розвиток не пов’язане зі особливостями будови шкіри.
Фізіологічне лущення – дуже поширений стан, особливо у переношених діток. Розвивається на 2-5 день життя і може тривати до 3 тижнів. Верхній роговий шкіри починає активно слущиваться великими, середніми, дрібними лусочками, може посилюватися в разі якщо дитина перебуває в теплому приміщенні з сухим повітрям. Лікувати цей стан не потрібно, але якщо лущення виявляється відразу після пологів, то лікаря можливо доведеться виключати таке захворювання, як вроджений іхтіоз.

Еритема новонароджених проявляється почервонінням всієї поверхні шкіри новонародженого. Пов’язаний цей стан з особливостями будови дрібних судин (капілярів) шкіри малюка, а при народженні вони ще більше розширюються у відповідь на дію нижчої температури, ніж була в утробі, тим самим надаючи яскраве червоне забарвлення шкіри. Така еритема може збережуться протягом 2-3 днів, після проходить, супроводжуючись рясним лущенням. Такий стан також не вимагає додаткового лікування.

Телеангіектазії новонароджених – це звичайні густо розташовані, розширені судини (капіляри) шкіри. Мають вигляд червонуватих плям, може проглядатися судинний малюнок у вигляді зірочок, вони світлішають при натисканні і підсилюють забарвлення під час крику немовляти. Такі червоні плями з’являються в ділянках внутрішньоутробного предлежания: в районі лоба або потиличної частини головки, іноді в області надбрівних дуг і вік. Це досить часта різновид фізіологічних змін шкіри, зустрічається у понад 70% новонароджених, в процесі дорослішання поступово пропадають без лікування. Якщо ви помічаєте на шкірі малюка яскраві червоного, синюшного, фіолетового кольору плями, їх припухлість або піднесення над рівнем шкіри, в таких випадках краще отримати консультацію дерматолога. Крім фізіологічних телеангіоектазій, часто зустрічаються гемангіоми, невуси, що вимагають спостереження лікарем.

Сальний іхтіоз, ще один нормальний стан шкіри після народження. При цьому тіло дитини як би покрите кіркою, що складається з клітин епідермісу і шкірного сала, що виділяється сальними залозами. У зонах, де на шкірі збереглися ембріональні волоссячко, утворюється так звана щетина, це склеєні Бистровисихающая шкірним салом волоски. Шкіра малюка при цьому суха, груба на дотик, формуються бурі сальні скоринки і поверхневі тріщини на них. Після відділення кірочок, на 6-10 день шкіра стає нормальною на вигляд, без почервоніння, рубців, набряків або будь-яких інших симптомів. Загальний стан дитини не змінюється і лікування сальний іхтіоз не вимагає, достатньо звичайних Догляду процедур.

Міліуми це висипання у вигляді меленьких белесоватих вузлики. За структурою є кістами, що розвиваються з сальних залоз у верхньому шарі шкіри епідермісі. Зустрічаються досить часто, практично з моменту народження. З’являються зазвичай на щоках, на носі, часто на лобі, а у недоношених іноді спостерігаються і по тілу. На дотик вони еластичні, маленького розміру, схожі на просяні зернятка, але можуть досягати розміру сірникової головки. Шкіра при Міліуми без почервоніння або інших змін кольору, дискомфорту дитині не доставляють, протягом 3-4 тижнів, зникають, в лікуванні не потребують.

Фізіологічна жовтяниця новонароджених, також є станом в періоді пристосування дитини після народження. Шкіра і білий ділянку очного яблука набувають жовте забарвлення приблизно на третій другий дні життя, але пов’язано це з підвищенням білірубіну в крові, а не з особливостями будови шкіри. Справа в тому, що клітини крові – еритроцити дорослої людини постійно оновлюються, при їх розпаді утворюється білірубін, який виводиться за допомогою спеціальних ферментів синтезуються печінкою. У новонароджених швидко руйнуються еритроцити, які утворювалися в умовах неактивного надходження кисню, в утробі матері. До такого активного руйнування еритроцитів, печінку малюка не завжди функціонально готова і не встигає забезпечувати висновок утворився биллирубина з організму. Відбувається наростання його кількості в крові і тканинах і він забарвлює шкіру в жовтий колір. Желтушность може спостерігатися близько 2-3 тижнів, потім інтенсивність знижується. У переважній більшості випадків лікування не проводиться, але заклопотаність здоров’ям повинна виникати при швидко зростаючих показниках білірубіну в крові, розвиток жовтяниці в перший день життя, тривалість більше 2 тижнів або поганому самопочутті малюка.

Існує також ряд змін на шкірі новонародженого, які вважаються прикордонними станами, перебувати під постійним наглядом, корекції догляду, а часто і лікування.
Читайте наступну публікацію: прикордонні стани шкіри новонароджених