fbpx

Пограничні зміни шкіри новонароджених

Це такі стани, які рідко зустрічаються у дорослих, їх розвиток пов’язаний з особливостями будови шкіри дитини і вимагають пильного спостереження, корекції догляду за малюком і досить часто лікування. До таких змін відносяться пітниця і токсична еритема.

  • Пітниця. Розвиток цього стану пов’язаний з особливістю будови вивідного протоку потових залоз в періоді новонародженості. На відміну від таких у дорослих – звивистих, штопороподібних, вивідні протоки у малюків зазвичай прямі і часто закупорюються кератіновимі пробками. Крім того кількість потових залоз у новонароджених значно більше і потовиділення відбувається інтенсивніше, ці особливості нормалізуються до 2-3 місяців життя. Пітниця буває двох видів: кристалічна і червона. При кристалічній пітниці закупорка відбувається поверхово, на рівні верхнього рогового шару епідермісу. На закритих одягом ділянках шкіри, як правило на верхній частині тулуба, іноді на шиї і голові, з’являються дрібні бульбашки з прозорим вмістом, що нагадують крапельки води, вони легко розриваються, а розміром до 1 мм. Розвивається у дітей молодше 2 тижнів. При кристалічній пітниці запальна реакція зазвичай відсутня, тому – почервоніння припухлості не спостерігається, на відміну від червоної пітниці.

Це пов’язано з тим, що при червоній пітниці закупорка вивідної протоки потових залоз відбувається глибше, на рівні епідермісу і дерми з розвитком запалення в слідстві здавлення розширеними протоками прилеглих структур шкіри і поверхневу судинну систему кровоносних судин. Червона пітниця може турбувати дитину, супроводжуватися сверблячкою. За своєю суттю пітниця вважається фізіологічним пограничним станом, але якщо до цього процесу приєднуються бактеріальна інфекція, може розвинутися більш важкий стан-везикулопустульоз або абсцес потових залоз. Щоб уникнути пітниці краще займатися профілактикою, стежити за температурою приміщення в якому живе дитина, вона не повинна перевищувати 20 градусів Цельсія. Лікування, як такого не вимагає, при правильному температурному режимі швидко проходить.

  • Токсична еритема розвивається дуже часто, деякі джерела говорять, що у 70% новонароджених. Чітких причин її розвитку немає, але зараз все частіше схиляються до припущення, що це надмірна реакція імунної системи на перше заселення шкіри новонародженого непатогенної флорою, формування його мікробіома. Розвивається на 2-5 день життя і період шкірної реакції не повинен перевищувати 2 тижнів, в іншому випадку обов’язкова консультація педіатра. При токсичній еритемй на шкірі з’являються червоні плями з розмитими межами, щільні на дотик розміром близько 3-5 мм, в центрі яких можуть бути дрібні бульбашки з прозорим або сіро-жовтим вмістом.

Що робити при токсичній еритемі?

Зазвичай, плями з’являються на розгинальних поверхнях ручок і ніжок, на тулуб і в області сідниць, можуть бути дрібними, поодинокими, а можуть і бути досить рясними, зливаючись між собою. Загальний стан дитини, як правило, не порушується, іноді в крові підвищується рівень клітин еозинофілів. Лікування також не вимагає, єдина рекомендація це гіпоалергенна дієта для матері при грудному вигодовуванні. Якщо розвивається генералізована форма (рясні висипання, що займають велику площу шкіри) може розглядатися призначення лікарем антигістамінних препаратів, дотримування правил догляду для запобігання інфікування в разі пошкодження бульбашок.

У новонароджених дітей є ще ряд характерних станів пов’язаних зі структурними і функціональними особливостями шкіри цього віку. Везикулопустульоз, піодермії, пелюшковий дерматит і деякі інші, але дані стану вимагають лікування лікарем.

Залишити коментар

Your email address will not be published.