fbpx

Особливості сонцезахисних засобів

Різноманітність хвиль сонячного випромінювання

Сонце. Літо. З яким нетерпінням ми чекаємо цю пору року в надії насолодитися сонячним теплом і прикрасити себе бронзовою засмагою! Хоча, зараз засмага вже не є такою популярною, що не може не радувати, тому що всього приємного має бути в міру. І хоч сонячні промені є джерелом вітаміну D для людини, але не потрібно забувати, що також сонце є однією зі значних причин розвитку злоякісних новоутворень в шкірі.

солнцезащитные средства

Я нещодавно була з дітьми в планетарії на лекції про сонце, виявляється наше світило в самому розквіті сил, повний термін життя сонця 10 мільярдів років і воно знаходиться на середині життя. Так, що людині точно варто звернути увагу, як захищати свою шкіру від несприятливих впливів сонця, щоб надовго зберегти здоров’я і молодість.

Сонце випромінює постійний потік електромагнітного випромінювання з хвилями різної довжини, частоти та енергії. На щастя від найшкідливіших хвиль нас захищає атмосфера Землі, а електромагнітні хвилі, які досягають до нас, складаються тільки з частки УФ, видимого світла, частини інфрачервоних променів і радіохвиль. З цих хвиль найвищою енергією володіють УФ хвилі, вони ж і мають найбільшу важливість щодо впливу сонця на шкіру.

Ультрафіолетове сонячне випромінювання буває трьох видів: А, В, С. Досягає поверхні Землі приблизно 5% УФВ і 95% УФА, а УФС повністю блокується озоновим шаром. Що не може не радувати! Оскільки УФС визнано самим канцерогенним, єдиним джерелом його на Землі, є бактерицидні лампи.

УФ излучение фото

Основні впливи ультрафіолетового випромінювання на шкіру

 • Основний позитивний ефект пов’язаний з виробленням віт D в шкірі людини, за цей процес відповідає УФВ. Віт D регулює всмоктування в тонкому кишечнику таких мікроелементів, як кальцій і фосфор, що зменшує ризик розвитку цукрового діабету, ожиріння, аутоімунних захворювань, остеопрозу, знижує артеріальний тиск і тяжкість серцево-судинних захворювань. Крім того впливає на перебіг багатьох видів раку, в тому числі тонкої кишки, молочної залози, передміхурової залози, яєчників, і як не дивно, меланоми. Вітамін D утворюється у верхньому шарі шкіри епідермісі з провітаміну D3 під дією УФ в холекальциферол і білком, що зв’язує переноситися кров’ю в печінку.
 • Також є дані про зменшення тяжкості перебігу депресій у пацієнтів з сезонними психічними розладами і порушеннями емоційного стану.
 • Засмага. У наш час наявність засмаги вважається гарною, хоча ще 100 років тому було все навпаки. По суті, Засмага це ознака пошкодження шкіри. Клітини епідермісу меланоцити, виробляють пігмент меланін, який і забарвлює шкіру під час засмаги, у відповідь на запалення, що викликане УФВ, тим самим намагаючись захистити шкіру від впливу УФ. Замкнуте коло! Також у відповідь на запалення від УФ, ми отримуємо деяке потовщення рогового шару епідермісу і відчуття, що шкіра стала щільніше, але даний ефект короткостроковий. Базальний шар клітин епідермісу буде інтенсивно працювати, для заміщення пошкоджених клітин і відновлення нормальної бар’єрної функції шкіри. Такий процес корисний тільки в певних випадках, коли у вас псоріаз, екзема, деякі грибкові інфекції шкіри, акне і деякі інші захворювання. Даний вид лікування називається фототерапія і проводиться спеціальними лазерами під контролем лікаря з відстеженням дози і тривалості впливу. Тільки в такому випадку переваги важливіше ризиків.
 • Чому УФ канцероген. Справа в тому, що проникаючи в шкіру, УФ пошкоджує ДНК клітин, він розриває ланцюжки молекул ДНК. Наші клітини навчилися з цим справлятися і за рахунок вироблення ДНК полімерази вирізують пошкоджені ділянки і зшивають молекулу ДНК знову. Якщо УФ випромінювання впливає на шкіру довго і інтенсивно, то полімераза просто не встигає «штопати» пошкоджені молекули і в ланцюжках ДНК з’являються мутагенні ділянки, а потім і мутагенні клітини, які і стають причиною злоякісних утворень в шкірі. Саме тому ми і навчилися виробляти меланін, він для нас є відбивачем УФ і зменшує шкідливий вплив на шкіру сонячного випромінювання. Генетично ми всі різні, тому і берегтися від сонця повинні по-різному. Наприклад, люди зі смаглявою шкірою, у яких більше меланоцитів, здатні пропускати тільки 7.4% УФВ і 17.5% УФА, а середньостатистичний європеєць, у якого меланоцитів набагато менше, пропускає 24 і 55% УФ випромінювання відповідно. Саме з цієї причини люди зі світлою шкірою більше схильні до ризику розвитку раку шкіри.
 • УФ випромінювання сприяє виробленню вільних радикалів (активних форм кисню), які в надмірній кількості призводять також до пошкодження ДНК клітин, до зменшення довжини тіломір. Це такі ділянки на кінцях молекул ДНК, які відповідають за поділ клітин. У кожній нашій клітині, крім стовбурових клітин, є обмеження по кількості поділів (близько 60 разів). Це означає, що відтворити собі подібну, клітина не може нескінченну кількість разів. Саме з цієї причини ми і старіємо, коли клітини перестають інтенсивно оновлюватися, і відповідно тканини і органи, що складаються зі старих клітин, перестають нормально функціонувати. Для шкіри, яка піддається регулярному і інтенсивному сонячному опроміненню, це називається передчасне фотостаріння. Шкіра стоншується, стає сухою, з’являються зморшки і підвищується ризик розвитку різноманітних захворювань шкіри.
опасен ли загар для кожи фото

Проте, сонячне випромінювання неминуче в нашому житті. Ультрафіолетове випромінювання типу А активне цілий рік протягом всього дня, а УФВ найбільш інтенсивно в кінці весни і початку літа в період з 10 до 16 годин. І людям з будь-яким кольором шкіри потрібно задуматися про належний захист від УФ.

Що таке SPF фактор і основні компоненти сонцезахисних засобів

SPF фактор фото

Сонцезахисні засоби створені для захисту від шкідливого випромінювання сонця, такі як УФА і УФВ, виробляються в різноманітних формах: креми, лосьйони, гелі, аерозолі, існують також в стіках і серветках.

 • Первинні сонцезахисні засоби забезпечують захист від сонця під час активного і пляжного відпочинку
 • Вторинні сонцезахисні засоби, це такі продукти, для яких сонцезахисний ефект є вторинним. Щоденні зволожуючі креми, декоративна косметика та інші, що містять у складі компоненти з сонцезахисним дією або УФ фільтри.

Термін «сонцезахисний фактор», відомий нам, як SPF, є мірою, яка показує, скільки часу буде потрібно УФ променям, щоб викликати почервоніння захищеної шкіри. Число, яке ви бачите поруч з SPF, це час в хвилинах протягом якого (теоретично) ви зможе залишатися на сонці без загрози опіку, помножене на час, через який у вас з’являється почервоніння без сонцезахисного засобу. Але це тільки теоретично, оскільки при розрахунку SPF не враховується інтенсивність УФ випромінювання в різних географічних зонах, висота над поверхнею моря, час року, відображення від поверхні води, піску і багато іншого, що змінює силу впливу УФ на шкіру. Наприклад, якщо ви власник світлої шкіри, яка починає червоніти під впливом сонця вже через 10 хвилин, при цьому вибрали засіб з SPF 15, тоді 15 * 10 хв = 150 хв, це той час на яке вам забезпечить захист засіб з SPF 15. Такого ефекту варто очікувати за умови достатнього нанесення засобу і обліку можливого змивання його в воді або потовиділення.

Різновиди УФ фільтрів у складі сонцезахисних засобів.

УФ фільтри розрізняють за механізмом дії: фізичні і хімічні, на етикетках вони позначені, як діючі інгредієнти. Найчастіше сонцезахисний засіб містить в складі більш ніж одну діючу речовину, або комбінацію фізичних і хімічних чинників з метою забезпечення широкого спектру захисту (від УФА і від УФВ).

 • Фактори фізичного захисту, відомі як неорганічні УФ фільтри, відображають і розсіюють УФ випромінювання. На сьогодні FDA схвалено два фізичних фільтра: діоксид титану і оксид цинку. Це білі порошки, які не розчинні в основі сонцезахисного засобу, з цієї причини в первинному своєму стані не використовуються, як інгредієнти. Їх використовують в мікронізованій та іонізованій формах. Більший розмір часток TiO2 і ZnO дає видимий білий колір після нанесення засобу, що мало привабливо для споживачів. В іншому це найбезпечніші фільтри, вони можуть проникати в шкіру тільки в верхній роговий шар, фотостабільні і не залежать від основи сонцезахисного засобу і додаткових компонентів, захищають як від УФА, так і від УФВ випромінювань.
 • Хімічні фактори захисту, відомі як органічні УФ фільтри, як правило, ароматичні з’єднання. Їх механізм роботи заснований на здатності поглинати УФ енергію і перетворювати її довші хвилі (тепло). На сьогоднішній день схвалені з’єднання – це октіноксат, октісалат і падімат, є УФВ фільтрами. Авобензон, оксибензон і мерадімат, є УФА фільтрами. Органічні фільтри можуть проникати в шкіру глибше рогового шару, що може мати проблеми з безпекою, а також часто вимагають додаткових компонентів, що підвищують фотоустойчівость.

Найчастіше в складі сонцезахисних засобів комбінують органічні і фізичні фільтри, для забезпечення максимального захисту.

Фильтры УФ в креме от солнца фото

В якості додаткових компонентів ви можете зустріти в складі:

 • Водовідштовхувальні речовини у вигляді силіконових масел (диметикон, циклометикон) утворюють тонку водовідштовхувальну плівку на поверхні шкіри

 • Фотостабілізатори, запобігають руйнуванню органічних чинників від впливу УФ (отокрілен і TiO2, поліефір-8)

 • Пом’якшувальні речовини допомагають підвищити водостійкість і служити розчинниками для органічних фільтрів. (Мінеральні масла, масло ши, кокосове масло, масло какао, силікони)

Крім того ще використовують емульгатори, загусники, антиоксиданти, консерванти, зволожуючі речовини, модифікатори PH, тобто стандартні компоненти для Догляду косметичних засобів.  (читай статтю про особливості засобів для зволоження)

Сонце, безумовно, відіграє важливу роль в нашому житті, але нам необхідно навчитися правильно взаємодіяти з його випромінюванням і не допускати ризиків канцерогенних ефектів для шкіри. Приймайте сонячні ванни вранці або після 16:00, захищайте обличчя капелюхами, а тіло легким одягом з рукавами в пік сонячної активності. Застосовуйте сонцезахисні засоби, ризики небажаних ефектів від їх використання значно нижче, ніж ризики злоякісних новоутворень і передчасного фотостаріння.

Залишити коментар

Your email address will not be published.