fbpx

Мікробіом шкіри дорослих і дітей

Сучасний світ оголосив війну мікробам. Ви помічаєте, як багато реклами транслюється із закликом убити мільйони мікробів? Вам пропонують робити це в будинку, в спальні, на кухні, в унітазі, але це ще добре, вам пропонують робити це на вашій шкірі! Друзі, стерильність потрібна тільки в операційній, а будинок і шкіру досить містити просто в чистоті.
Значение микробов в нашей жизни (фото)

Значення мікробів в нашому житті

Відкриття Левенгуком в 1677 році «крихітних звіряток» з соскобів порожнини рота стало першим доказом того, що на людях живуть мікроби. З 1890 року, коли Кох виділив бактерії сибірської виразки, методи культивування покращилися, використовували не тільки мікроскоп. Однак більшість мікробів (наприклад, бактеріальних мікроорганізмів) не можна культивувати з використанням звичайних методів. Тільки в 1977 році вчені Бурмило і Фокс запропонували особливий метод виділяти та класифікувати мікроби, заснований на субодиниці рибосомальної РНК. Якщо ви трохи пам’ятаєте шкільну біологію, то рибосома це клітинна органела (орган) у неї немає мембрани і саме в ній відбувається утворення білків, за рахунок зчитування інформації з її РНК (рибонуклеїнова кислота).

Такий підхід до ідентифікації мікроорганізмів, що виявляються і на людському тілі, послужив поштовхом до вивчення мікробіоти людини. З нами співіснують різні мікроорганізми, і велика частина з них нам нешкідлива, а частіше важлива і корисна. За сьогоднішніми оцінками, існує близько 100 трильйонів бактерій, пов’язаних з людьми. І можна з упевненістю говорити, що людина на 40% складається зі своїх клітин, а на 60% з бактерій. Люди! Ми люди тільки на 40%, в іншому ми носимо на собі і в собі величезну кількість мікробів і взаємодіємо з ними. Це являє собою зміну парадигми медицини, в якій наші відносини з мікробами тепер розглядаються як складний симбіоз, а не як потенційне джерело клінічних інфекційних захворювань.

сколько микробов на человеке фото

Мікроби життєво необхідні для здоров'я шкіри

Шкіра це найбільший орган нашого тіла і її одна з важливих ролей – захищати нас. (читай статтю про важливість і значення бар’єрної функції шкіри). Захист проявляється в здійсненні бар’єрної функції шкіри, а за неї в основному відповідає епідерміс – верхній шар шкіри. У структурі епідермісу самим верхнім шаром є роговий шар, але після початку вивчення мікробіоти шкіри і її значення, вчені все частіше стали говорити саме про поверхневий шар шкіри – її мікробіом. Цей шар несе глобальну вроджену популяцію мікроорганізмів, що живуть на поверхні шкіри. Він взаємодіє і працює разом з клітинами шкіри людини, щоб підтримувати здоров’я людей і захищати їх.

Сильна і збалансована мікробіота необхідна для здоров’я шкіри і організму в цілому. Мікробіота досягає цього, забезпечуючи продукцію важливих поживних речовин, впливаючи на наш метаболічний і гормональний статус, перемагаючи потенційних патогенних мікробів, зміцнюючи нашу імунну систему і стримуючи запальні реакції. Таким чином, не дивно, що порушення в складі мікробіоти, як вважають, викликає або посилює різні запальні та інфекційні захворювання, а також може призвести до передчасного старіння.

микробом кожи взрослых и детей (изображение)

Що для нас роблять мікроби?

В даному розділі, я торкнуся лише деяких впливів на шкіру людини, оскільки тема дуже глибока, і якщо описувати вплив мікробіома на всі органи і системи, то потрібно писати цілу книгу.

Мікробом допомагає формувати вроджену та адаптивну імунну систему

Він тримає в балансі про- і протизапальні реакції. Наприклад, у клітин нашої імунної системи є Толл (TOL) рецептори, які впізнають структури чужорідних організмів і ініціюють запуск імунної відповіді з розвитком запальної реакції. При цьому деякі бактерії нашого мікробіома в процесі своєї життєдіяльності виділяють речовини, які гальмують розвиток запалення. Що ж виходить? Мікробом для нашої імунної системи, як персональний фітнес тренер, який тренує Толл рецептори для швидкої роботи, але при цьому не дозволяє розвинутися запалення після такого «тренування». Це потрібно, щоб при попаданні дійсно патогенних мікробів, організм встиг їх розпізнати швидко, і, за рахунок запальної реакції, знищити.

Взаємодія шкіри з мікробіотою

Вчені, вивчаючи мікробіоту шкіри, відкривають все нові і нові способи взаємодії комменсальних мікроорганізмів зі шкірою людини. Популяції бактерій з шкірою працюють як єдиний щит. Наприклад, клітини рогового шару шкіри виробляють антимікробні пептиди, які є свого роду «антибіотиками власного виробництва», так ось деякі представники мікробіота здатні посилювати їх вироблення, а деякі виробляти самостійно. Така взаємодія запобігає підселенню патогенних мікробів. Крім того мікроорганізми, що живуть на шкірі, здатні продукувати різні речовини, які надають ефект на PH шкіри, збереження природного зволоження і процесів десквамації (відлущування рогових пластинок), що важливо для дозрівання нових кератиноцитів, і механізмів захисту від старіння шкіри.

Зменшення різноманітності складу мікробіома має роль в розвитку ряду дерматологічних захворювань

Деякими з таких захворювань є атопічний дерматит, вугрова хвороба і псоріаз. При АД (атопічний дерматит) спостерігається зменшення різноманітності мікробіома і збільшення чисельності Staphylococcus aureus і Staphylococcus epidermidis. Ці мікроорганізми існують і на здоровій шкірі, однак їх чисельність набагато менш виражена і шкіра не реагує на них з проявом симптомів захворювання. При інших вищевказаних захворюваннях також спостерігається зменшення різноманітності мікробіома з перерозподілом домінуючих колоній.

микробиом фото

Сучасні уявлення про мікробіом можуть внести зміни до підходів лікування і профілактики захворювань шкіри

Складний взаємозв’язок між людьми і 100 трильйонами бактеріальної мікробіоти, що становить наш мікробіом, залишається в значній мірі невивченим. Наслідки для медицини носять провокаційний характер, оскільки цілком імовірно, що наша складна взаємодія впливає на всі аспекти здоров’я. Ви не помічали, що покоління наших бабусь і дідусів завжди говорить – «в наш час алергій не було». Я звичайно не оцінювала медичну статистику і мої припущення не достовірні. Але вважаю, що повсюдне застосування антисептиків, миючих засобів з антимікробною активністю і безконтрольний прийом антибіотиків серед людей точно не приведе ні до чого хорошого.

Залишити коментар

Your email address will not be published.