fbpx

Фізіологічні стани шкіри новонароджених

Нормальні зміни шкіри новонародженого

Народження маленького дитини в сім’ї це велика радість і щастя. Багато мам можуть годинами розглядати своїх улюблених малюків, пестити їх м’яку, рожеву і оксамитову шкіру. А якщо ми помічаємо на їх шкірі будь-які нерівності кольору, рельєфу або інші зміни, це викликає занепокоєння. Давайте розбиратися, які зміни шкіри новонароджених є нормальними (фізіологічними) і не потребують лікування, які є прикордонними і потребуватимуть особливого догляду, а які потребують негайного лікування.

Шкіра дитини перших днів життя відрізняється від дорослої шкіри, і ці відмінності спостерігаються як в структурі шарів шкіри, так і в деяких функціях. Саме такі відмінні риси можуть приводити до фізіологічних і патологічних змін зустрічається тільки у новонароджених.

Нормальними або фізіологічними змінами є: фізіологічне лущення, еритема новонароджених, телеангіектазії, сальний іхтіоз, міліуми і фізіологічна жовтяниця, але її розвиток не пов’язане зі особливостями будови шкіри.

  • Фізіологічне лущення – дуже поширений стан, особливо у переношених діток. Розвивається на 2-5 день життя і може тривати до 3 тижнів. Верхній роговий шкіри починає активно слущиваться великими, середніми, дрібними лусочками, може посилюватися в разі якщо дитина перебуває в теплому приміщенні з сухим повітрям. Лікувати цей стан не потрібно, але якщо лущення виявляється відразу після пологів, то лікаря можливо доведеться виключати таке захворювання, як вроджений іхтіоз.

  • Еритема новонароджених проявляється почервонінням всієї поверхні шкіри новонародженого. Пов’язаний цей стан з особливостями будови дрібних судин (капілярів) шкіри малюка, а при народженні вони ще більше розширюються у відповідь на дію нижчої температури, ніж була в утробі, тим самим надаючи яскраве червоне забарвлення шкіри. Така еритема може збережуться протягом 2-3 днів, після проходить, супроводжуючись рясним лущенням. Такий стан також не вимагає додаткового лікування.

  • Телеангіектазії новонароджених – це звичайні густо розташовані, розширені судини (капіляри) шкіри. Мають вигляд червонуватих плям, може проглядатися судинний малюнок у вигляді зірочок, вони світлішають при натисканні і підсилюють забарвлення під час крику немовляти. Такі червоні плями з’являються в ділянках внутрішньоутробного предлежания: в районі лоба або потиличної частини головки, іноді в області надбрівних дуг і вік. Це досить часта різновид фізіологічних змін шкіри, зустрічається у понад 70% новонароджених, в процесі дорослішання поступово пропадають без лікування. Якщо ви помічаєте на шкірі малюка яскраві червоного, синюшного, фіолетового кольору плями, їх припухлість або піднесення над рівнем шкіри, в таких випадках краще отримати консультацію дерматолога. Крім фізіологічних телеангіоектазій, часто зустрічаються гемангіоми, невуси, що вимагають спостереження лікарем.

  • Сальний іхтіоз, ще один нормальний стан шкіри після народження. При цьому тіло дитини як би покрите кіркою, що складається з клітин епідермісу і шкірного сала, що виділяється сальними залозами. У зонах, де на шкірі збереглися ембріональні волоссячко, утворюється так звана щетина, це склеєні Бистровисихающая шкірним салом волоски. Шкіра малюка при цьому суха, груба на дотик, формуються бурі сальні скоринки і поверхневі тріщини на них. Після відділення кірочок, на 6-10 день шкіра стає нормальною на вигляд, без почервоніння, рубців, набряків або будь-яких інших симптомів. Загальний стан дитини не змінюється і лікування сальний іхтіоз не вимагає, достатньо звичайних Догляду процедур.

  • Міліуми це висипання у вигляді меленьких белесоватих вузлики. За структурою є кістами, що розвиваються з сальних залоз у верхньому шарі шкіри епідермісі. Зустрічаються досить часто, практично з моменту народження. З’являються зазвичай на щоках, на носі, часто на лобі, а у недоношених іноді спостерігаються і по тілу. На дотик вони еластичні, маленького розміру, схожі на просяні зернятка, але можуть досягати розміру сірникової головки. Шкіра при Міліуми без почервоніння або інших змін кольору, дискомфорту дитині не доставляють, протягом 3-4 тижнів, зникають, в лікуванні не потребують.

  • Фізіологічна жовтяниця новонароджених, також є станом в періоді пристосування дитини після народження. Шкіра і білий ділянку очного яблука набувають жовте забарвлення приблизно на третій другий дні життя, але пов’язано це з підвищенням білірубіну в крові, а не з особливостями будови шкіри. Справа в тому, що клітини крові – еритроцити дорослої людини постійно оновлюються, при їх розпаді утворюється білірубін, який виводиться за допомогою спеціальних ферментів синтезуються печінкою. У новонароджених швидко руйнуються еритроцити, які утворювалися в умовах неактивного надходження кисню, в утробі матері. До такого активного руйнування еритроцитів, печінку малюка не завжди функціонально готова і не встигає забезпечувати висновок утворився биллирубина з організму. Відбувається наростання його кількості в крові і тканинах і він забарвлює шкіру в жовтий колір. Желтушность може спостерігатися близько 2-3 тижнів, потім інтенсивність знижується. У переважній більшості випадків лікування не проводиться, але заклопотаність здоров’ям повинна виникати при швидко зростаючих показниках білірубіну в крові, розвиток жовтяниці в перший день життя, тривалість більше 2 тижнів або поганому самопочутті малюка.

Існує також ряд змін на шкірі новонародженого, які вважаються прикордонними станами, перебувати під постійним наглядом, корекції догляду, а часто і лікування.

Читайте наступну публікацію: прикордонні стани шкіри новонароджених

Залишити коментар

Your email address will not be published.