fbpx

Догляд за шкірою новонародженого

Основне в турботі про шкіру малюка

Основою турботи про шкіру новонароджених є очищення і догляд, які зберігають бар’єрну (захисну) функцію верхнього шару шкіри епідермісу. В даний час є переконання, що неправильний догляд може порушити баланс захисних механізмів шкіри, що часто призводить до порушення бар’єрних функцій епідермісу і в подальшому, до ризику розвитку у дитини ряду шкірних захворювань, атопічного дерматиту зокрема.

уход за коже младенцев фото

Перше очищення шкіри дитини відбувається відразу після народження, це витирання сухою тканиною первородного мастила, уникаючи сильного розтирання, воду при цьому обтиранні не використовують, можливе використання води тільки в крайніх випадках при сильному забрудненні. Використання води або купання в настільки ранній період небажано, оскільки може викликати сильне переохолодження, а також порушення формування мікробіома шкіри, якщо не було раннього прикладання дитини до грудей і контакту зі шкірою матері. В даний час обговорюється питання зовсім не прибирати первородне мастило протягом 5-6 годин після пологів, тому що воно забезпечує фізичний захист пухкому верхньому рогового шару епідермісу, знижує PH шкіри і надає зволожуючий ефект.

Коли можна вперше купати дитину

Коли ж можна здійснювати перше купання немовляти? Тут теж завжди маса розбіжностей – коли відпаде пуповина або можна до, чи використовувати мочалки або губки чи ні, в який час дня проводити купання або зовсім краще обтирати вологим рушником, а з купанням почекати і тд. Давайте розбиратися. У цій статті пропонуються рекомендації по догляду, засновані на аналізі даних Європейського круглого столу по догляду за шкірою новонароджених, складені групою вчених після аналізу даних проведених контрольованих досліджень в цій області.

средства по уходу за младенцем фото

Значення самого верхнього шару шкіри

Перше купання безпечно і рекомендовано проводити після стабілізації температури тіла немовляти, як правило, це 3-4 день життя, коли проходить фізіологічна еритема (почервоніння шкіри) новонароджених, хотілося б відзначити, що немає ніякого зв’язку з відпадінням пуповини, що є досить частим помилкою. Немовля можна і навіть потрібно купати, якщо пуповина ще не відокремилась, вченими був зроблений висновок, що купання не гірше, ніж застосування спиртових серветок для очищення області пуповини.

Друге важливе питання, що вибрати – купання у ванні, вологі обтирання або купання під проточною водою? Якщо розглянути вологе обтирання, цей процес при сильній інтенсивності може пошкодити роговий шар епідермісу і порушити бар’єрну функцію шкіри. Купання в період новонародженості під проточною водою може переохолодити малюка, враховуючи будову його дрібних поверхневих судин і високу здатність до тепловіддачі. Тому найбільш рекомендованим вважається купання у ванні.

Температурный режим и время суток для первого купания малыша

Тепер давайте визначимося з температурами, тривалістю купання і часом доби, коли це краще робити. Температура повітря повинна бути не більше 24 градусів Цельсія, це найбільш комфортна температура для немовляти при купанні і не спричинить за собою перегрів. Температура води повинна становити 37-37, 5 градусів, не беруся стверджувати як перевірити її народними способами, що ви повинні опустити в воду лікоть, плече або іншу частину тіла, вважаю що краще придбати термометр для води, хоча б для проведення перших купань у свого малюка. Обсяг води в ванночку краще набрати такий, щоб висота рівня води від дна ванночки була близько 5 см і покривала стегна дитини, коли він в ній знаходиться.

Тривалість процедури близько 5-10 хвилин для перших купань, коли дитина буде дорослішати і проявляти інтерес до води, то період можна збільшувати, підтримуючи температуру води в межах нормальних цифр. Є дані, що свідчать, що купання може поліпшити засинання малюка, завдяки механізмам пов’язаним з нетривалим зміною температури тіла, тому час доби ваш вибір, краще перед сном. Періодичність купання повинна бути не рідше 2-3 разів на тиждень, мова йде про купання, а не очищення зони підгузників, це робити потрібно в міру необхідності.

Рекомендації по вибору засобів для миття новонародженого

Що краще використовувати миючі засоби або купати новонародженого тільки в воді без їх додавання? Відповідь на це питання неоднозначний. Звичайно ж здається, що найбільш безпечно купати дитину тільки в чистій воді, але вода не завжди може ефективно видалити з поверхні шкіри зайве шкірне сало, пил, піт та інші забруднення. У рекомендаціях зазначено при купанні немовляти використовувати тільки воду або відповідні рідкі миючі засоби, які не порушують процес дозрівання шкіри і бар’єрну функцію епідермісу. У цьому місці починається все найцікавіше, як розібратися в такій великій кількості миючих засобів та яке підійде саме вашій дитині (читайте статтю про миючих засобах).

Чому в застосування миючих засобів для дитячої шкіри, особливо у дітей до року, викликає стільки суперечок?

Це пов’язано з тим, що взаємодія між очисними активними речовинами і ліпідами і білками пухкого рогового шару новонародженого, може бути руйнівним, приводячи до стягання шкіри, сухості, подразнення, свербіння і тд. Важливо також розуміти про відмінності мила і засобів для купання на основі синтетичних миючих засобів (сіндет від синтетичний детергент). Більш детальну інформацію читай в статті про миючі засоби.

Кускове мило і рідкі миючі засоби на основі мила можуть видалити з шкіри природний зволожуючий фактор (NMF) і ліпіди, що може привести до подразнення шкіри, еритеми та свербежу та сухості. Навпаки, більшість доступних в даний час очищувальних засобів на основі сіндет мають нейтральний або кислий pH і склад значно м’якше, ніж мило (особливо якщо уникати в складі синтетичних детергентів агресивних поверхнево-активних речовин, таких як лаурилсульфат натрію [SLS]), що знижує вірогідність роздратування. Тому рідкі миючі засоби на основі сіндет стали предметом недавніх досліджень.

Якщо ж ви використовуєте засіб для купання з позначкою «мило», то сьогодні є рекомендації уникати його для шкіри дітей до року. Купання з синтетичними миючими засобами (синтетичний детергент) або м’якими рідкими дитячими очисними засобами здається порівнянної з водою або навіть краще, при цьому їх краще додавати в воду в невеликих кількостях. Проте, для визначення оптимальних методів і продуктів для очищення шкіри здорових немовлят необхідні більші рандомізовані клінічні випробування з групами дітей певного віку.

Після купання рекомендовано укрити дитини хвилин на 10 сухим рушником і акуратно промокнути воду, уникаючи інтенсивного обтирання. Ідеально буде, у вас вийде в перебігу цих десяти хвилин забезпечити контакт шкіри малюка з шкірою матері або батька, а потім вже приступати до одягання.

Рекомендації щодо застосування пом'якшуючих засобів після купання.

Для підтримки або поліпшення бар’єрної функції шкіри після купання можна використовувати правильно підібрані пом’якшувальні засоби, і слід враховувати застосування пом’якшуючих засобів рекомендовано не менше двох разів на тиждень при наявності на шкірі дитини пограничних станів або процесів вимагають медичного контролю. Підбір таких засобів краще проговорити з лікарем.

Що важливо пам'ятати при виборі засобів догляду за шкірою немовлят:

  • Склад їх повинен підтримувати PH шкіри на рівні приблизно 5,5 (нейтральний)

  • Склад не повинен заважати нормальному розвитку мікробіома шкіри

  • Склад і все його інгредієнти повинні пройти велику програму випробувань на безпеку

  • Склад повинен включати тільки інгредієнти, дозволені для використання у немовлят (включаючи консерванти, ароматизатори, емульгатори, поверхнево активні речовини (ПАР))

  • Ось список інгредієнтів, яких слід уникати в засобах по догляду за дитиною:

Зберігайте здоров’я шкіри вашого малюка.

Залишити коментар

Your email address will not be published.